اخبار

احتمال رفع فیلتر تلگرام

رفع فیلتر تلگرام موضوع جدیدی است که در شورای عالی فضای مجازی مطرح شده است. دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به احتمال رفع فیلتر تلگرام اعلام کرد ممکن است دسترسی به این پیام رسان مجددا برای کاربرانی ایرانی فراهم شود.

بر اساس جدیدترین گفته‌های دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت، هنوز درباره اینستاگرام تصمیم خاصی وجود نداشته و کاربران قادر به استفاده از آن همانند همیشه هستند، اما ممکن است درباره تلگرام به عنوان اولین شبکه اجتماعی محبوب در ایران قبل از اینستاگرام تصمیم‌های متفاوتی اندیشیده شود. احتمال رفع فیلتر تلگرام با توجه به گذشت حدود سه ماه از زمان مسدود شدن دسترسی به آن وجود دارد.

 

telegram 1 1024x576 - احتمال رفع فیلتر تلگرام

 

رفع فیلتر تلگرام

البته دبیر شورای عالی فضای مجازی شرطی را برای رفع فیلتر تلگرام مطرح کرد که امیدها را کمی نقش بر آب می‌کند. به گفته وی، اگر خدمات پایدار داخلی در حوزه پیام‌رسان‌ها ایجاد شود، دسترسی به تلگرام همانند قبل احتمالا مهیا خواهد شد.

 

وی در ادامه صحبت‌های خود عنوان کرد فیلترینگ تلگرام یک تصمیم قضایی بوده است. با این حال رویکرد شورای عالی فضای مجازی نیز خروج از انحصار تلگرام بوده که با فیلترینگ آن به دستور دستگاه قضا، بخشی از آن محقق شده است. گفتنی است با توجه به قضایی بودن موضوع، رفع فیلتر پیام رسان ذکر شده نیز منوط به تاییدیه دستگاه قضا است.

از این صحبت‌ها می‌توان برداشت کرد رفع فیلتر تلگرام در گرو افزایش قابلیت‌های پیام رسان‌های داخلی قرار دارد. به عبارت دیگر وقتی امکانات پیام رسان‌های داخلی افزایش پیدا کرده و کاملا به سطح تلگرام و دیگر پیام رسان‌های موبایل برتر دنیا برسند، به عقیده دبیر شورای عالی فضای مجازی، فیلترینگ عملا کارایی خود را از دست می‌دهد، چرا که کاربران خود به خود به استفاده از پیام رسان‌های داخلی رو می‌آورند.

شرایطی را در نظر بگیرید که امکانات کاملا مشابهی با تلگرام با همان کیفیت، سرعت و ایمنی، در یک پیام رسان داخلی مهیا شود. آیا در این صورت حاضر به مهاجرت کردن خواهید بود؟

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا