شبکه

تکنولوژی Li-Fi

LIFI  یک تکنولوژی بی‌سیم است که داده ها را توسط ارتباطات نور مرئی (VLC) با سرعت بسیار بالایی منتقل می کند، Li-Fi  تکنولوژی عجیب و جدیدی نمی باشد اما کمپانی Velmenni از کشور استونی، آزمایشی واقعی ترتیب داده تا سرعت عملیاتی لای-فای را بررسی نماید. نتیجه سرعت ۱ گیگابیت بر ثانیه است! که این سرعت ۱۰۰ برابر بیشتر از وای- فای می باشد.

 

download - تکنولوژی Li-Fi

 

دانشمندان در اوایل سال جاری در آزمایشگاه به سرعت های 224 گیگابایت در ثانیه با استفاده از تکنولوژی  Li Fi  دست پیدا کردند که این آزمایش نوید بخش و نشان دهنده پتانسیل بالای این فناوری برای تحول در اینترنت و سیستم های موجود است.

در حال حاضر دانشمندان لای فای را در بیرون از آزمایشگاه و برای اولین بار در ادارات و محیط های صنعتی کشور استونی به کار برده اند.

به زبان ساده تر در اين تکنولوژي از لامپ هايي استفاده مي شود که با روشن و خاموش شدن با سرعتي بالا اطلاعات باينري را ارسال مي کنند. در واقع مکانیزم تکنولوژی Li-Fi به این ترتیب است که به جای امواج نامرئی، کار انتقال داده های اینترنتی از طریق نور لامپ های LED انجام می پزیرد.

lifi e1449159950562 - تکنولوژی Li-Fi

پروسه ای که نسبت به نمونه ی حاضر همچون وای فای، هم انرژی کم تری صرف می شود و هم تمیز تر بوده و در کنار آن از سرعت بیشتری نیز برخوردار می شویم.

96 10 c07 1419 - تکنولوژی Li-Fi

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا