سینما

مرد مورچه ای و زنبور رکورد زدند!

در اواسط سالی که به‌نظر می‌رسد رکورد فروش فیلم‌های سینمایی در امریکای شمالی و به تبع آن در کل جهان شکسته شود، والت‌دیسنی که سردمدار این قضیه و استودیویی قدیمی اما همچنان معتبر و پرکار است نسخه تازه «مرد مورچه‌ای» را که «مرد مورچه‌ای و زنبور» نام دارد، رو کرده و به مدد آن به توفیق بزرگ‌ تازه‌ای رسیده است و بواقع پول پارو می‌کند.

این بیستمین فیلم بلند سینمایی پیرامون قهرمانان خیالی داستان‌های مارول‌ است و حتی عرضه «The first purge» یا «تطهیر نخست» که چهارمین قسمت از سری فیلم‌های ترسناک و سودساز «Purge» و محصول یونیورسال است هم نتوانسته‌ است مانع مطرح شدن هرچه بیشتر نسخه جدید فیلم مرد مورچه‌ای که ساخته مشترک والت‌دیسنی و مارول‌است، شود.

 

Ant Man and the Wasp Comic Con Poster Cropped 2 1 850x491 - مرد مورچه ای و زنبور رکورد زدند!

 

۳۶ درصد ازکل

امسال، مثل سال گذشته زمان جولان والت دیسنی بوده، به طوری که ۳۶ درصد از کل درآمدهای سینمای سال ۲۰۱۸ امریکای شمالی با فیلم‌های والت دیسنی حاصل آمده و جالب‌تر اینکه شمار این فیلم‌ها از پنج فراتر نمی‌رود. از این پنج فیلم دو تا محصولات مشترک دیسنی با مارول و بواقع پیرامون قهرمانان کمیک بوکی شرکت مارول هستند که یکی از آنها اولین نسخه سینمایی روسی «پلنگ سیاه» است و دیگری قسمت سوم از «انتقامجویان» که مانند معمول مجموعه‌ای از قهرمانان کمیک استریپی را کنار یکدیگر قرار داده و به‌ جان خلافکاران انداخته است.

 

بیش از ۲۲۰ میلیون

نسخه جدید Ant Man در بیش از ۴۲۰۰ سالن در سطح امریکا و کانادا اکران شده است. فیلم نخست که در سال ۲۰۱۵ اکران شد، به سبب گم و ناپیدا بودن مرد مورچه‌ای در میان دریای قهرمانان کمیک استریپی شروع اکرانی فراتر از ۲/۵۷ میلیون دلار در امریکا نداشت اما حداقل توقع از فیلم جدید این بود که از ارقام شروع نمایش «دکتر استرنج» (۸۵ میلیون دلار) و «تور: دنیای تاریک» (۷/۸۵ میلیون دلار) عقب‌نماند. در واقع نشانه‌های اولیه فروش «مرد مورچه‌ای و زنبور» حکایت از آن داشتند که این فیلم احتمالاً آماری همچون «اسپایدرمن: بازگشت به خانه» را که در چهار روز اول اکرانش ۱۱۷ میلیون دلار پولسازی کرد، به ثبت برساند و در نازل‌ترین نگاه هم گیشه‌ای پایین‌تر از ۹۵ میلیون دلار را تجربه نکند ولی با ۷۵ میلیون دلار نیز پیشتازی یکطرفه‌ای را در امریکا و کانادا تجربه کرده است.

 

«انت من» کارش را در کشورهای خارج از محدوده امریکای شمالی نیز از چهار شنبه گذشته شروع کرد و این در کشورهایی مانند هنگ‌کنگ، سنگاپور، اسپانیا، سوئد، نروژ و مالزی شکل گرفت و کار از روز جمعه به سینماهای ونزوئلا، اکوادور و حتی ویتنام بسط یافت و در نهایت برای کشورها نیز بیش از ۱۵۰ میلیون دلار پولسازی کرد.

 

از مورچه اولیه تا مورچه ثانویه

«مرد مورچه‌ای و زنبور» مثل فیلم نخست با کارگردانی پیتون رید و با بازی پل زود در نقش اصلی و هنر پیشه‌ دیگری مثل اوانجلین لیلی، مایکل پنا، والتون گاگینز، بابی کاناواله، جودی گریرو کهنه کارانی مانند میشل فایفر، لارنس فیش برن و البته مایکل داگلاس ساخته شده که آخری (داگلاس) نقش مهم هنک پیم را بازی می‌کند که طبق قصه‌های مرد مورچه‌ای زودتر از همه در قالب این قهرمان بزرگ اما میکروسکوپی فرو رفته و چون با احوالات او نساخت، از آن بیرون آمد و تبدیل به یک معلم شد و با توصیه او بود که این خلافکار خرده پای سابق پذیرفت لباس مرد مورچه‌ای را به تن کند و به نجات مردم نیازمند برود.

 

جست‌وجوی زنبور برای یافتن مادر

البته به قول پیتون رید، انت من در فیلم نخست به‌جای اینکه قهرمان مردم باشد، یک ضد قهرمان فراری از اصول نمایشی حاکم بر کره زمین بود و ابعاد این گریز در فیلم دوم افزایش یافته و دلیل محبوبیت فیلم نیز دقیقاً همین مسأله است.

 

در این میان کاراکتر زنبور با بازی اوانجلین لیلی نیز که محصول ازدواج هنک پیم و جانت وان داین است، یک یاور درجه اول را برای انت‌من در مأموریت‌های «تباهی ستیزی» وی فراهم آورده و واسپ نیز نشان و لباس این کاراکتر منجی مردم را از مادر گمشده خویش ارث برده ولی همچنان در جست‌وجوی وی ‌است تا کامل‌تر شود و فیلم جدید فرصت لازم را برای معرفی هرچه بیشتر او و قابلیت‌هایش فراهم می‌آورد.

 

هوپ‌روان واین یا همان واسپ‌ خشم خود را نسبت به آنچه پیش‌تر از مرد مورچه‌ای در فیلم «کاپیتان امریکا: جنگ داخلی» رؤیت شده بود، ابراز می‌دارد و همین مسأله ارتباط او را با این قهرمان مورچه آسا به فرآیند کاملاً متفاوت با فیلم نخست و به یکی از جاذبه‌های قسمت دوم تبدیل کرده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا