آفیس

10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

تا به حال بارها از نرم افزار Microsoft Word استفاده کرده اید، مطالب زیادی را در آن تایپ کردید و از قابلیت های پیش فرض آن استفاده کردید، اما آیا تا به حال به این فکر افتاده اید که شاید از تمام کاربردها و قابلیت های این نرم افزار قدرتمند مطلع نباشید؟ امروز و در این پست 10 قابلیت و ترفند مخفی مایکروسافت ورد آفیس (Word Microsoft Office) را که شاید تا به حال از دیدتان پنهان بوده است و در عین حال می توانند باعث افزایش سرعت و کارایی این نرم افزار شوند را معرفی خواهیم کرد.

اکثر ترفندهای معرفی شده در این مطلب با اندکی تغییر بر روی نسخه های قدیمی ورد مانند ورد ۲۰۱۰ ، ۲۰۰۷ و.. نیز قابل اجرا هستند.

مخفی کردن عناصر موجود در زیر تب های منوی صفحات Word

یکی از بخش هایی که به راحتی در word قابل پنهان سازی هست و کار را برای کاربران ساده تر می کند، حذف ریبون می باشد. این نوارها با استفاده از کلید های ترکیبی ctrl +F1 قابل حذف خواهد بود.

2 - 10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

علاوه بر این بخش می توانید به صورت خودکار با کلیک روی Ribbon Display Option و سپس با انتخاب Auto-hide Ribbon ریبون را حذف کنید.

بخش دیگری که با جود آنکه قبلا در ورد ۲۰۱۰ معرفی شده بود،در ورد ۲۰۱۵ و ۲۰۱۳ بیشتر مورد توجه قرار گرفت،حالت مطالعه یا read mood هست. این حالت را با استفاده از کلید ترکیبی ALT + W-F می توانید فعال کنید. این حالت بیشتر برای تبلت ها و مطالعه ی راحت تر معرفی شد.با این حال برای هر گونه دستگاهی نیز قابل استفاده است. این قابلیت با انتخاب گزینه های View > Read Mode نیز قابل دسترسی هست.

1 - 10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

3 - 10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

تنظیم نوشته ها با استفاده از Outline View

یکی از بخش هایی که برای ایجاد نوشته ها به صورت کارآمدتری ارائه شده، حالت Outline View است. این حالت میزان کارایی شما و همچنین مدیریت مطالب را تا ۵۰ درصد افزایش می دهد. در این حالت یک تولبار یا نوار ابزار مجزا برای شما ایجاد می شود که مدیریت به شکل متفاوت تری از این بخش صورت می گیرد.

تولبار موجود در آن شامل جلوه های زیادی مانند هدینگ یا عنوان ها در ۹ سطح، امکان مخفی کردن بخش هایی از متن، نمایش بزرگتر بخش های انتخاب شده از متن، پیش نویس سریع مطالب، کشیدن بخشی از متن و پیست کردن آن به شیوه ی drag and drop  و… از جمله ویژگی های تولبار پیشرفته تر در این قسمت است.

11 - 10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

12 - 10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

تبدیل پاراگراف به جدول و جدول به پاراگراف

یکی از بخش های دیگر، تبدیل سریع متن به جدول و بالعکس است. با این روش دیگر لازم نیست هر بار در ویرایش خود، جدول را حذف و مجددا متن دلخواه را در قرار دهیم.

برای این کار در نوار ابزار روی تب insert کلیک کنید. سپس گزینه ی object را انتخاب کنید و سپس باکس مربوط به object باز می شود. در باکس ظاهر شده، مطابق شکل روی Microsoft Graph Chart کلیک کنید و سپس OK را بزنید.

4 - 10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

استفاده از فرمول ها،نماد ها و علامت های حرفه ای و تخصصی ریاضی و …

یکی از بخش هایی که به صورت حرفه ای تر برای تایپیست ها و کابران در ورد ۲۰۱۳ به بعد معرفی شد، المان ها و علامت های خاص ریاضی و غیر ریاضی هست که به نام Equation در مایکروسافت ورد شناخته می شوند. المان خاص خود را از مسیر Insert > Equation > Insert New Equation انتخاب کنید و مطابق شکل به کار ببرید.

5 - 10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

ترجمه ی سریع و در دسترس

بخش دیگری در word که می تواند بسیار کاربردی باشد، ترجمه ی سریع است که با استفاده از یک مرورگر به صورت خودکار مدیریت می شود. برای استفاده از ترجمه ی همراه word ، از تب Review و در نوار ابزار موجود، گزینه ی Translate را انتخاب کنید.

13 - 10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

تنظیم فواصل متن

یکی از ابزارهای دیگر word، تنظیم فاصله ی حرفه ای آن است که کار را برای کاربران، به خصوص کاربرانی که از فونت های بزرگ برای تایپ خود استفاده می کنند و معمولا در حفظ فواصل مشکل دارند آسان می کند. تنظیم عرض بین حروف نیز یکی از کاربردی ترین جلوه های این ابزار برای تایپیست هاست.

روی فلش کوچکی که در بخش فونت و قسمت home وجود دار کلیک کنید تا صفحه ی مربوط را مشاهده کنید:

6 - 10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

در پنجره ی باز شده، چک باکس Kerning for fonts را فعال کنید، سپس در این قسمت سایز دلخواه را که قصد دارید با آن تایپ کنید را وارد کنید. توجه داشته باشید که برخی از سایز ها همیشه با این قابلیت خوب به نمایش در نخواهند آمد!

7 - 10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

ویرایش و پاکسازی اطلاعات و کدهای HTML، داده های مخفی و.. اضافه

یکی از بخش هایی که شاید برای خیلی از کاربران ضروری باشد و در وقت نیز صرفه جویی می شود، قابلیت Inspect Document می باشد. این بخش برای اسناد موجود و اطلاعاتی است که در نگاه اول به چشم نمی آیند مثل کدهای HTML یا XML که شما از یک صفحه وب کپی و به همراه متن در سند ورد آورده می شوند و یا اطلاعات مخفی دیگری که در سند ورد موجود و قابل مشاهده نیستند را به صورت اتوماتیک بررسی و به راحتی پاک کنید.

برای دسترسی به این ابزار مسیر زیر را طی کنید:

File > Info > Prepare for Sharing > Check for Issues > Inspect Document.

147 - 10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

حال در این پنجره با انتخاب گزینه های مثل Hidden Text (که در بخش بعدی آن را معرفی میکنیم) می توانید تمام متن های مخفی را بررسی و در صورت نیاز بر روی گزینه Remove All برای حذف تمامی آنها کلیک کنید.

مخفی سازی بخشی از متن

در این بخش در صورتی که شما یک آزمون را طراحی می کنید، می توانید تمام بخش های آن را در ورد تایپ کنید، اما برای ارائه به کاربران، نیاز باشد که پاسخ ها را مخفی کنید و سپس از برگه پرینت بگیرید. بنابراین این بخش برای مخفی سازی برخی عناصر لازم است.

برای مخفی سازی متن ابتدا بخشی از متن که باید پنهان شود را انتخاب کنید، سپس مسیر Home > Font Dialog box > Font را انتخاب کنید (Font Dialog box با کلیک بر روی فلش کوچک بخش Font نمایش داده می شود)

6 - 10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

سپس چک باکس Hidden را فعال کنید. سپس چک باکس Print hidden text را نیز انتخاب کنید.نهایتا روی OK کلیک کنید.

8 - 10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی و  فارسی به انگلیسی

گاهی در متنی که ما در حال تایپ آن هستیم مجبوریم قسمتی از متن را از منبع دیگر کپی (Copy) و در سند ورد پیست (Paste) کنیم که این کار ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد از جمله نمایش اعداد به صورت انگلیسی است. اگر نمی خواهید اعداد موجود در متن تایپ شده انگلیسی باشند و همه اعداد انگلیسی باید به صورت یک دست به عدد فارسی تبدیل شوند مسیر زیر را طی کنید:

از تب File بالا گزینه Option را انتخاب کنید.در پنجره باز شده،بخش Advance را انتخاب و از این بخش لیست قسمت Numeral را روی Hindi تنظیم کنید و پنجره را OK کنید. در این صورت کل اعداد انگلیسی متن به فارسی تبدیل می شوند.

9 - 10 قابلیت Microsoft Word که کار را برای شما آسان می کند

 

اگر بخواهید عکس این قضیه یعنی تبدیل اعداد فارسی به انگلیسی در متن نیاز دارید فقط کافیست از لیست قسمت Numeral گزینه System (زبان اصلی سیستم شما نیز باید روی English باشد) را انتخاب کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا