لینوکس

13 فرمان مهم و مفید برای کار با شبکه‌های لینوکس

خط فرمان در لینوکس بسیار مفید و جالب است، اما گاهی اوقات می تواند بسیار خطرناک باشد. شما باید دقیقا بدانید که چه کاری انجام می دهید. این مقاله برای هشدار دادن به کاربران لینوکس در مورد برخی از دستورات ترمینال است که بسیار مفید هستند.
در سیستم عامل های مبتنی بر یونیکس، ترمینال ابزاری ضروری است. با استفاده از ترمینال، شما نه تنها می توانید کارهای اساسیتان را انجام دهید، همچنین این امکان را به شما می دهد که کل سیستم را بدون باز کردن پنجره مدیریت کنید. از این رو، در این پست، برخی از دستورات ساده شبکه لینوکس را که برای این محیط ها بسیار مفید هستند را به شما نشان می دهیم.
بنابراین، بدون اتلاف وقت، با این دستورات مفید شبکه لینوکس آشنا می شویم:

پینگ (ping)

اساسا این دستور، بسته های ECHO_REQUEST را به آدرس مشخص ارسال می کند. این دستور روشی برای فهمیدن این موضوع است که آیا کامپیوتر شما می تواند با اینترنت یا با یک آدرس IP خاص ارتباط برقرار کند یا نه. توجه داشته باشید که بسیاری از سیستم ها به شکلی پیکربندی شده اند که به pings پاسخ نمی دهند.
بر خلاف دستور ping در ویندوز، دستور ping لینوکس تا زمان تمام شدن بسته ها به ارسال ادامه خواهد داد. بنابراین، شما می توانید با ویژگی -c تعداد بسته ها را محدود کنید.

tracepath و traceroute

در حالت کلی دستور tracepath، شبیه traceroute است، اما به دسترسی ریشه احتیاج ندارد. این فرمان به طور پیش فرض از قبل روی تمام توزیع‌های شناخته شده لینوکس نصب شده است، در حالی که traceroute این گونه نیست. فرمان tracepath مسیر شبکه را به مقصدی که شما تعیین کرده‌اید نشان می‌دهد.
اگر در اتصال شبکه و یا کندی شبكه داشته باشید، دستور tracepath در کدتاه ترین زمان به شما نشان می دهد كه نقص در کدام قسمت است.

Mtr

دستور mtr به سادگی فرمان ping و tracepath را در یک فرمان واحد ترکیب می کند. فرمان mtr همچنان هنگام ارسال بسته ها، زمان پینگ را در هر مسیر “hop” نشان می دهد. این قابلیت هر مشکلی را به شما نشان می دهد.

ifconfig

دستور ifconfig گزینه های گوناگونی برای پیکربندی، تنظیم و اشکال زدن رابط های شبکه را دارد. همچنین یک روش سریع برای مشاهده آدرس های IP و دیگر اطلاعات رابط شبکه است.
علاوه بر این، درصورت لزوم می توانید به سادگی اطلاعات رابط را مشاهده کنید.

ifdown و ifup

دستورات ifdown و ifup همانند اجرای ifconfig هستند. این دستور نیاز به مجوزهای ریشه دارد، بنابراین  باید از برنامه sudo در لینوکس استفاده کنید.

ssh

این فرمان به شما اجازه می دهد وارد سیستم شوید و دستورات را روی یک کامپیوتر از راه دور اجرا کنید. تمام ارتباطات در کانال های امن و رمزگذاری شده انجام می شود. این فرمان سنگدان مدیریت سیستم های شبکه است و اگر می خواهید این منطقه را بشناسید، باید از این نقطه شروع کنید.

Host

دستور Host، جستجوهای DNS را انجام می دهد. هنگامی که یک نام دامنه را ارائه دهید می توانید آدرس IP مرتبط با آن را ببینید. و یا به آن یک آدرس IP بدهید و نام دامنه مرتبط را ببینید.

Route

اساسا، دستور رياRoute ابزاری است که برای مشاهده یا تغییر جدول مسیریابی مورد استفاده قرار می گیرد.

ifplugstatus

فرمان ifplugstatus به شما می گوید که آیا کابل رایانه به رابط شبکه وصل شده یا نه. با این حال، به طور پیش فرض در اوبونتو نصب نشده است. “Link beat detected” به این معنی است که کابل متصل است. اگر کابل شبکه وصل نباشد، پیغام “unplugged” ظاهر خواهد شد.

dhclient

دستور dhclient می تواند آدرس آی پی کامپیوتر شما را منتشر کند و یک سرور جدید را از سرور DHCP خود دریافت کند. این دستور به مجوزهای ریشه نیاز دارد، بنابراین از برنامه sudo استفاده کنید. اجرای dhclient بدون هیچ پارامتری، به شما یک آدرس IP جدید می دهد. اگر از پارامتر -r استفاده کنید آدرس IP فعلی شما را نمایش می دهد.

netstat

دستور netstat می تواند آمار زیادی از رابط های مختلف، از جمله سوکت های باز و جداول مسیریابی را نمایش دهد. اگر دستور netstat را بدون هیچ پارامتری استفاده کنید یک لیست از سوکت های باز را به شما نمایش می دهد. برای مشاهده ی برنامه های مربوط به سوکت های باز می توانید از پارامتر -p استفاده کنید برای مشاهده ی آمار دقیق از تمام پورت ها می توانید از پارامتر -s استفاده کنید.

Whois

فرمان whois سوابق هر شخص در وب سایت را نشان می دهد، بنابراین شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد اینکه چه کسی ثبت نام کرده و چه کسی وبسایت خاصی را داشته باشد، مشاهده کنید.

Curl و wget

با استفاده از دستورات  curl یا wget می توانید بدون ترک ترمینال، از اینترنت فایلی را دانلود کنید.هنگام استفاده از دستور Curl، باید از پارامتر -O استفاده کنید و بعد از آن مسیر فایل را تایپ کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا