PCPS4Xbox one

بررسی بازی Dangerous Driving

زمانی که از سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ سری Burnout بازی توسط Crtiterion عرضه شد، شاید فکرش را نمی‌کردیم که این عناوین دوست‌داشتنی و جذاب روزی به پایان کار خود می‌رسند و دیگر برایشان دنباله‌ای به بازار نخواهد آمد. هرچه که بود، Burnout Paradise آخرین ساخته این سری محسوب می‌شود و احتمالاً با توجه به مناسبات تجاری، ناشر این سری یعنی EA، تصمیم گرفت تا فعلاً عنوانی تحت این نام عرضه نکند. در طرف دیگر اما با جدا شدن تعدادی از اعضای اصلی استدیوی Criterion، که قبل‌تر از موسسان آن بودند، و تشکیل یک استدیوی بازی‌سازی مستقل به نام Three Fields Entertainment، بار دیگر ساخت بازی در چنین سبکی مورد آزمایش قرار گرفت.

پس از عرضه دو نسخه بازی مسابقه‌ای آرکید تحت عنوان Danger Zone در دو سال متوالی، حالا Three Fields Entertainment برای یک بار دیگر دست به توسعه عنوانی در این سبک زده است. اما این ساخته که Dangerous Driving نام دارد، متاسفانه بنابر دلایل زیادی، فاصله‌ زیادی تا استانداردهایی که سال‌ها قبل در سری Burnout آن‌ها را دیده بودیم، دارد. در ادامه به بیان این نکات خواهیم پرداخت.

Dangerous Driving 20190411182842 1024x576 1024x576 1 - بررسی بازی Dangerous Driving

تعداد افرادی که استدیوی بازی سازی Three Fields Entertainment را تشکیل می‌دهند حتی به انگشت‌های دو دست هم نمی‌رسند و از همین رو مسلما بودجه ساخت عناوینشان بسیار محدودتر از پروژه‌هایی است که اعضای پبیش‌تری بر رویشان کار می‌کردند. این مورد را می‌توان به وضوح در همان ابتدای کار و پس از ورود به محیط ابتدایی Dangerous Driving مشاهده کرد. منوهای بسیار ساده و بخش‌بندی محدود بازی، نشان دهنده عمق کم آن است و البته صرف نکردن وقت برای ساختش از سوی استدیو را نشان می دهد.

DD شامل ۶ کلاس مختلف از اتومبیل‌ها می‌شود که هرکدامشان ۴ نوع نه چندان متفاوت دارند. بازی از کلاس سدان که سرعت کمتری دارد آغاز می‌شود و با به اتمام رساندن مراحل هر کلاس، خودروهای بعدی نیز برای تجربه کردن آزاد می‌شوند که به ترتیب SUV، کوپه، کلاس سوپر، هایپر و Formula DD هستند. نه‌تنها در بین ۴ نوع اتومبیلی که برای هریک از کلاس‌ها طراحی شده تفاوت خاصی دیده نمی‌شود، بلکه حتی همین کلاس‌ها نیز از نظر فیزیک و هندلینگ هیچ‌گونه فرقی با یکدیگر ندارند. تنها تفاوت میان ماشین‌های DD را باید فرق سرعت‌هایشان بدانیم! این نکته به راحتی کم‌کاری سازندگان را در این مورد نشان می دهد. در کنار کنترل نه چندان خوب، باید زاویه دوربین نامناسب را نیز یکی از ایرادهای اساسی بازی بدانیم. در حالی که تنها ۲ حالت دوربین در DD وجود دارد، اما زاویه دوربین خارج از ماشین به‌قدری بد است که در اکثر مواقع نمی‌توانید موانع پیش رو را به راحتی مشاهده کنید.

Dangerous Driving 20190411033011 1024x576 1024x576 1 - بررسی بازی Dangerous Driving

در مجموع ۹ حالت مختلف برای بازی کردن در هر کلاس وجود دارد که در نهایت ۶۹ مرحله در کل خواهد شد. اما با این وجود مراحل Dangerous Driving به طرز شدیدی یکنواخت، خسته‌کننده و تکراری هستند. جدا از مسابقات روتین، بخش‌هایی که از Burnout به یادگار مانده همچنان جذابیت دارند. برای مثال تجربه حالت Road Rage که باید در آن بیشترین مقدار ماشین‌های ممکن را Takedown کنیم هنوز لذت‌بخش است. بهترین تجربه DD را نیز می‌توان حالت Heatwave دانست که در آن نوار مربوط به Boost کردن تا زمانی که تصادف نکرده‌اید پر می‌شود و در این صورت می‌توان سرعت و هیجان بسیار بالایی را تجربه کرد.

Dangerous Driving 20190410124236 1024x576 1024x576 1 - بررسی بازی Dangerous Driving

با وجود چنین حالات جذابی، اما DD سرشار از باگ‌های زیادی است. در بسیاری از اوقاتی که در حال مسابقه دادن بودم، به طور ناگهانی به سایر ماشین‌های موجود در محیط یا دیگر اشیا برخورد می‌کردم و در عین حال فیزیک عکس‌العمل تصادفات نیز در برخی مواقع بسیار مسخره است. برای مثال در سرعت‌های پایین، برخورد با اتوموبیل‌هایی که از روبرو می‌آیند منجر به خراب شدن ماشینتان خواهد شد اما اگر سرعت بسیار بالایی داشته باشید ممکن است در عین ناباوری نه‌تنها آن‌ ماشین‌ها را خراب کنید، بلکه با فیزیکی غیر واقعی به پرواز در بیایید! حتی چند بار برای خودم پیش آمد که به دلیل برخورد با تابلوی کنار جاده ماشینم منفجر شد!

092458 1024x576 - بررسی بازی Dangerous Driving

گرچه یکی از مهم‌ترین ارکان چنین عنوانی تخریب‌پذیری اتومبیل‌ها است، اما در DD انیمیشن‌های تخریب به جز چند مورد جزئی چیزی برای عرضه ندارند. سایر انیمیشن‌ها هم در حالاتی ابتدایی هستند و به همراه کنترل ساده و تکراری ماشین‌ها، همگی مجموعه‌ای را تشکیل داده‌اند که نمی‌توان DD را چیزی بیش از یک بازی موبایل دانست. شاید اگر این عنوان را روی موبایل تجربه می‌کردم، تا حدی برایم قابل قبول بود که چنین سطحی را تجربه کنم، اما قیمت ۳۰ دلاری بازی به هیچ‌وجه به اندازه ۵ دلار هم نمی‌ارزد! از طرفی با اینکه قرار است DD شامل بخش آنلاین چندنفره باشد، اما این قسمت در هنگام عرضه در دسترس نبود و معلوم نیست چه مقدار زمان لازم است تا مراحل نهایی توسعه آن به پایان برسد. شاید همین مورد هم علتی باشد که تکراری بودن محیط‌ ها و حالات بازی را بیشتر به چشم می‌آورد.

092456 1024x576 - بررسی بازی Dangerous Driving

با وجود استفاده از Unreal Engine، عنوان Dangerous Driving در قسمت‌های بصری نیز حرف خاصی برای گفتن ندارد. البته طراحی تکسچرها در سطح قابل قبولی هستند و بعضاً قاب‌هایی پدید می‌آیند که چشم‌نوازند. اما مدل‌های ساخته شده فاقد جزئیات کافی هستند و آبجکت‌های استفاده شده در محیط نیز غالباً بدون هیچ‌نوع تنوعی طراحی شده‌اند. از طرف دیگر با توجه به بودجه محدود ساخت بازی، DD خالی از هرگونه موسیقی و ترک‌هایی است تا بلکه کمی هیجان به گیم‌پلی تکراری آن اضافه کند. در این بین اما سازندگان دست به ابتکاری هوشمندانه زده‌اند و با قابلیت وصل کردن اکانت اسپاتیفای به بازی، سعی داشته‌اند تا این کمبود را به طور زیرکانه‌ای بپوشانند. اگر شما هم مثل من از طرفداران پروپاقرص آهنگ‌های Burnout Paradise باشید، می‌توانید چنل آن را روی اسپاتیفای بیابید و تا قسمتی حس و حال آن را برای بار دیگر تجربه کنید. یا اگر آهنگ‌های جدیدتر را می‌پسندید، انتخاب چنل Horizon XS از آخرین شماره Forza Horizon می‌تواند انتخاب جذابی باشد. البته لازم به ذکر است که برای وصل کردن حساب اسپاتیفای نیاز به اکانت پرمیوم خواهید داشت و در آن صورت نیز با توجه به محدود بودن دسترسی از ایران، احتمالاً باید عطایش را لقایش ببخشید و DD را بدون موسیقی تجربه کنید. البته اگر بخواهید تجربه کنید!

092454 1024x576 - بررسی بازی Dangerous Driving

اینکه چند نفر از بازی‌سازان هنوز به دنبال پیروی از فرمولی هستند که سال‌ها قبل برایمان لحظات به یاد ماندنی‌ای رقم می‌زدند در نوع خود بد نیست. اما نحوه اجرا و پیاده‌سازی ایده‌هاست که پتانسیل آن‌ها را از بین خواهد برد. با نگاهی به عناوین عرضه شده در چنین سبک آرکیدی در سال‌های اخیر نظیر Onrush، می‌توانیم نتیجه بگیریم که اقبال مخاطبان از این بازی‌ها مانند گذشته نیست. پس وارد شدن دوباره به آن‌ها ایده‌هایی نو می‌طلبد تا بازیکنان را بار دیگر جذب کند. در Dangerous Driving اما چنین داستانی وجود ندارد. بگذارید خیالتان را راحت کنم؛ وقتی هنوز Burnout Paradise موجود است و اتفاقاً نسخه ریمستر شده آن سال قبل با قیمت ۲۰ دلار عرضه شد، هیچ دلیل موجهی برای صرف ۳۰ دلار برای عنوانی ناقص که در بهترین شرایط به درد موبایل‌های همراه می‌خورد وجود ندارد.

092444 1024x576 - بررسی بازی Dangerous Driving

نقاط قوت بازی Dangerous Driving

  • وجود حالت‌هایی مانند Heatwave‌ و Road Rage که یادآور Burnoutهای قدیمی هستند

نقاط ضعف بازی Dangerous Driving

  • پیست‌های تکراری
  • باگ‌های متعدد
  • مدل‌های نه چندان خوب

(این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PlayStation 4 بررسی شده است)

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا