بهداشت کودکانپزشکی و سلامت

درمان‌های خانگی زردی نوزاد

اگر پزشک ‌تان تشخیص دهد که زردی نوزادتان به دلیل شیر شماست، با این شرایط ممکن است مجبور شوید شیر دادن به نوزاد را متوقف کنید. برای این که بدنتان همچنان به تولید شیر ادامه دهد، شما می‌توانید شیر تولید شده را از بدن خارج کنید.

بعضی نوزادان وقتی به دنیا می آیند، بدن وسفیده چشم شان بیشتر ازحد معمول زرد است. زردی نوزادان به دلیل میزان بالای بیلی روبین در بدنشان ایجاد می شود.این بیماری، سبب ایجاد رنگدانه های زرد در پوست و سفیده چشم می شودو درمان های مختلفی دارد. وسیله ای که بیشتر ما می شناسیم دستگاه فتوتراپی با نورماورای بنفش است.زردی نوزادان اگر کم باشد درمراحل اولیه، کم خطر و درمنزل نیز قابل درمان است.

انواع زردی

زردی فیزیولوژیک

این نوع زردی به طور معمول در یک نوزاد رسیده از روز دوم تولد شروع شده و در روز سوم به حداکثر رسیده و از روز 6-5 بعد از تولد، میزان بیلی روبین شروع به کاهش می کند و تا پایان هفتۀ دوم به حد طبیعی می‌رسد. در نوزادان نارس، زردی در روز پنجم تا هفتم به حداکثر میزان خود می رسد و ممکن است تا یک ماه و یا بیش‌تر طول بکشد.

زردی ناشی از شیرمادر

در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند زردی فیزیولوژیک، تشدید می‌شود یعنی میزان بروز زردی در آن‌ها، بیش‌تر است و کاهش آن نیز به آهستگی انجام می‌شود یعنی تا هفتۀ سوم و در بعضی موارد تا ماه سوم ممکن است ادامه یابد. زردی ناشی از شیرمادر به دو نوع زودرس و دیررس تقسیم می شود.

نوع زودرس

در این حالت، زردی در سه روز اول تولد شروع می شود. علت این نوع زردی، دریافت نکردن کافی شیر مادر در روزهای اول تولد است . برای پیش گیری از این مسئله، شروع اولین تغذیۀ نوزاد در اولین فرصت بعد از تولد، بسیار مهم است. هم‌چنین تکرار دفعات شیردهی تا جریان یافتن شیر در پستان‌ها(به خصوص در بچه‌های اول) لازم و ضروری است.

نوع دیررس

دراین نوع، زردی از روز پنجم بعد از تولد، به سرعت افزایش می‌یابد و درپایان هفتۀ دوم به حداکثر خود می‌رسد. علت این نوع زردی این است که شیر بعضی از مادران نه تنها مانع جذب بیلی‌روبین از روده نمی شود( برخلاف شیرمادر طبیعی ) بلکه به افزایش باز جذب بیلی‌روبین از روده‌ها نیز کمک می کند که به علت وجود میزان بالای اسیدهای چرب آزاد در شیر این مادران است.
این نوع زردی، خوش‌خیم است و تاکنون موردی از ضایعۀ مغزی توسط این نوع افزایش زردی خون در نوزادان گزارش نشده است. قطع شیر دراین مورد با صلاح دید پزشک کودکان، به مدت 24 تا 48 ساعت، اثر تشخیصی و درمانی دارد. تغذیۀ خوب مادر و دریافت مایعات کافی توسط او و حمایت عاطفی روانی مادر به خصوص توسط همسر، با افزایش میزان شیر مادر همراه بوده و شیردهی مکرر، به کاهش بیلی‌روبین خون نوزاد و رفع زردی کمک شایانی می‌کند. نکته مهم این است که اکثر متخصصان اطفال، قطع شیر مادر را به صلاح نوزاد نمی‌دانند.

درمان های خانگی زردی نوزاد

بیلی روبین رنگدانه زرد رنگ است. این رنگدانه از تجزیه گلبول های قرمز تولید می شود. بیلی روبین بعد از فرایندهایی خاص در کبد از طریق ادرار و مدفوع دفع می شود.این فرایند به طورمعمول هم دربزرگ سالان وهم درکودکان اتفاق می افتد.در نوزادان، چون کبد هنوزبالغ نشده است و برای فرایند بیلی روبین، نیاز به زمان چند ساعته تا چند روزه دارد ، تجمع این رنگدانه باعث زردی نوزاد می شود اما گاهی ممکن است زردی نوزاد نشانه یک مشکل اساسی باشد.به طور معمول زردی نوزاد از سرشروع می شود و به سمت شانه ها، تنه و درنهایت پاها ادامه پیدا می کند. درصورتی که سطح بیلی روبین بسیار بالا باشد، زردی کف دست ها هم ظاهر می شود.

عوارض زردی نوزاد

آسیب مغزی، فلج مغزی یا حتی ناشنوایی

نوزادان در معرض خطر

نوزادانی که قبل ازهفته 37 بارداری به دنیا می آیند، به احتمال بسیار زیاد به زردی دچارمی شوند. کبودی یا آسیب داخلی طی زایمان نیز باعث ایجاد زردی در نوزاد می شود. در نوزادان با پوست تیره، تشخیص زردی سخت است و پزشکان در این موارد با معاینه سفیده چشم ، کف دست وشانه متوجه بیماری نوزاد می شوند.نوزادانی که گروه خونی متفاوتی نسبت به مادرانشان دارند، احتمال ابتلا به زردی در آن‌ها بالاست، چرا که در این شرایط، تجزیه و شکستن سلول‌ها بیشتر رخ می‌دهد. در نتیجه بیلی روبین بیشتری تولید می‌شود.

یک نشانه ساده برای تشخیص زردی نوزادان

به آرامی روی پوست را فشار دهید، اگر در ناحیه فشرده شده، قسمت زرد رنگ ایجاد شد، قبل از هر اقدامی با پزشک مشورت کنید. در این حالت ادرار نوزاد تیره رنگ ومدفوع وی بی رنگ است، درحالی که باید زرد یا نارنجی باشد. معمولا دمای بدن کودک بالاتر از حد طبیعی است (از۷/۳۷درجه بیشتر).

درمان های خانگی زردی نوزاد

نور خورشید

هنگام بروز زردی کم در نوزادان، با مشورت پزشک می توانید از نور خورشید کمک بگیرید. نگه داشتن کودک در نورخورشید، بسیار تاثیرگذار است فقط مراقب باشید طولانی مدت در معرض نورخورشید قرار نگیرد زیرا ممکن است باعث آفتاب سوختگی وی شود.

آب جوانه گندم

139208050841387141411404 - درمان‌های خانگی زردی نوزاد

آب جوانه گندم کمک می کند تا سموم بدن کودک دفع شود. اگر کودک توسط شیر مادر تغذیه می شود، مادر باید آب جوانه گندم مصرف کند زیرا از طریق شیر مادر به کودک می رسد.

شیردهی مداوم

c36b461a 61fe 41f5 ae7d 36daf65d7377 - درمان‌های خانگی زردی نوزاد

کودک باید به طور منظم تغذیه شود . تغذیه منظم کمک می کند تا بیلی روبین شسته شود، همچنین به کارکرد کبد کمک می کند و بدن نوزاد آب کافی خواهد داشت.

شیرخشت و ترنجبین

.jpg - درمان‌های خانگی زردی نوزاد

ترکیب گزانگبین،شیرخشت و ترنجبین مشهورترین درمان خانگی و یکی از موثرترین روش های درمان زردی نوزاد است .(با مشورت پزشک)

مواد مکمل همراه با شیر خشک

اگر کودک شما شیرخشک می خورد، پزشک می تواند مکملی تجویز کند که به درمان زردی کمک کند.

حمام نوزاد با گل بنفشه و گل ختمی

7192131 877 - درمان‌های خانگی زردی نوزاد

یکی از درمان هایی که برخی متخصصان طب سنتی آن را پیشنهاد می دهند، حمام کردن نوزاد با عصاره یا جوشانده گیاه گل بنفشه و گل خطمی است. برای انجام این روش ساده، کافی است با اضافه کردن گیاه گل بنفشه و خطمی به آب گرم داخل وان نوزاد، او را حمام کنید.

درمان با لامپ های مخصوص

لامپ های خورشیدی مخصوص، یک درمان جایگزین فتوتراپی در بیمارستان هاست.

نکات مهم تغذیه مادرهنگام وجود زردی در نوزاد

توجه داشته باشید زمانی که نوزاد زردی دارد، مادر باید از خوردن غذاهای دارای طبع گرم خودداری کند.مادران شیرده، عرق کاسنی و شاهتره را به نسبت مساوی مخلوط و روزی سه استکان مصرف کنند.مادران شیرده بهتر است مصرف شیرینی ها، غذاهای پرچرب، سرخ کرده، پرادویه، انواع بستنی، فالوده و مواد نشاسته ای را در ماه های آخر بارداری کم و حتی اگر می توانند قطع کنند.توجه داشته باشید در شرایط خاص جسمی نوزاد و بالا بودن میزان زردی، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و از روش های پیشنهادی برای درمان زردی نوزاد در خانه بدون مشورت با پزشک استفاده نکنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا