الکتریکیخودرو

بی ام‌و سری 5 و 7 الکتریکی می شوند

خودروی عجیب اما خبرساز ب‌ام‌و i3 چند سالی است که در بازار حضور داشته و البته از نظر فروش نیز نسبتاً خوب عمل کرده است. مشکل این است که i3 به تنهایی نمی‌تواند پیشروی بازار خودروهای الکتریکی باشد ولی همان‌گونه که قبلاً گفته شده ب‌ام‌و 13 خودروی الکتریکی جدید را تا سال 2023 عرضه خواهد کرد. به نظر می‌رسد این برنامه‌ها با تولید نسخه‌های الکتریکی شده‌ی سدان های لوکس سری 5 و 7 در سال 2022 رنگ و بوی جدی‌تری به خود خواهند گرفت.

بی ام‌ و پیش از این دو خودرو مدل جدید i4 را به جنگ تسلا مدل 3 خواهد فرستاد. شتاب گیری در تحقق اهداف برنامه‌های الکتریکی به مدیرعامل این شرکت اولیور زیپس مربوط می‌شود که از نیمه دوم سال 2019 سکان‌داری این خودروساز را به عهده گرفته است. دیگر هدف برجسته ب‌ام‌و این است که یک‌سوم تمامی محصولاتش تا سال 2025 دارای قوای محرکه الکتریکی شده باشند.

Handelsblatt گفته ب‌ام‌و نه تنها به دنبال سبقت از رقیب سنتی خود یعنی مرسدس بنز است بلکه می‌خواهد تسلا را نیز وارد چالشی جدی کند؛ اما عنصر کلیدی در دگرگونی الکتریکی ب‌ام‌و دسترسی به روشی یکپارچه بوده و خودروهای الکتریکی آتی باید در یک خط تولید با خودروهای بنزینی مونتاژ شوند که این موضوع درباره i4 رخ خواهد داد. این خودرو قرار است خط تولید مشترکی با سری 3 داشته باشد.

گرچه i3 خودروی موفقی بوده ولی هزینه‌ی توسعه و تولید آن نیز 3 میلیارد یورو اعلام شده است. سری 5 و 7 هم جایگاه تثبیت شده‌ای در سبد محصولات ب‌ام‌و دارند و بنابراین تولید مشترک نسخه‌های تمام الکتریکی این دو سدان با سایر مدل‌های سنتی امری مهم محسوب می‌شود.

اولیور زیپس از استراتژی الکتریکی سازی ب‌ام‌و در سال‌های آینده به عنوان جهشی بزرگ برای این برند نام برده هرچند برای تولید این خودروها سرمایه‌گذاری سنگینی نیاز خواهد بود. برنامه‌هایی نیز برای افزایش تعداد کارکنان ب‌ام‌و در تأسیسات دینگولفینگ از 600 به 2 هزار نفر وجود دارد.

هنوز مشخصات سری 5 یا 7 الکتریکی شده اعلام نشده اما با وجود رقبایی همچون پورشه تایکان و تسلا مدل S، این دو خودرو احتمالاً سریع‌ترین نسخه‌های سدان های لوکس ب‌ام‌و خواهند بود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن